preloader

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów czy raczej wybielanie zębów pomaga rozjaśnić kolor zębów . Technika ta polega na użyciu środka wybielającego, który przechodzi przez szkliwo , zewnętrzną część korony i wnika na poziomie zębiny . Środek ten to jon tlenu, który można otrzymać z różnych produktów. Jon ten tlen po czym działa się na wiązań chromofory i, utleniając się substancję organiczną , umożliwia rozjaśnienia zębów.

Wybielanie zębów to zabieg zapoczątkowany i kontynuowany przez dentystów lub od niedawna sprzedaż produktów bez recepty, wykonywany w domu. Zabieg mający na celu korektę koloryzacji stosowany jest ze względów estetycznych. Może to być kwestia korygowania zabarwienia spowodowanego starzeniem się, powtarzającym się kontaktem zębów z produktami zewnętrznymi powodującymi zmianę koloru (tytoń, kawa, herbata, a bardziej ogólnie kolorowymi potrawami i napojami), ale także przyczynami takimi jak: leki, radioterapia, chemioterapia, następstwa interwencji w kanale zębowym lub po prostu wstrząs. W żadnym wypadku nie jest możliwe uzyskanie jaśniejszego koloru od pierwotnego naturalnego koloru zęba, którego zakres waha się od prawie białego do odcieni czerwono-brązowego, żółto-czerwonawego, szarego lub szaro-czerwonawego w zależności od osoby.

Wybielanie zębów nie jest nowoczesnym wynalazkiem (książka medycyny chińskiej Huangdi Nei Jing zaleca stosowanie proszku z piżma i imbiru do wybielania zębów, Rzymianie używali hiszpańskiego moczu, najbardziej cenionego lub koziego mleka), ale jego rozszerzenie aż do D W szczególności William Walter Klusmeier i Van Haywood, którzy opracowali leczenie ambulatoryjnie. Doktor Dan Fischer zezwolił na jej industrializację i rozwój.

Długotrwałe skutki wielokrotnego wybielania zębów nie są znane.

20
EnglishGermanPolish