preloader

Stomatologia Dziecięca

Stomatologia Dziecięca

12
Okres dzieciństwa wiąże się zwykle z licznymi problemami dotyczącymi zdrowia zębów. Młode, nieukształtowane tkanki często ulegają zniszczeniu, w wyniku którego mogą pojawiać się bolesne i uciążliwe zmiany próchnicze. Zanim jednak pojawią się takie dolegliwości, warto wybrać się z pociechą do stomatologa dziecięcego i zapoznać dziecko z usługami, jakie oferowane są w gabinecie dentystycznym.

Czym zajmuje się stomatolog dziecięcy w Grodzisku Mazowieckim?
Pierwszą i podstawową rolą stomatologa dziecięcego jest oswojenie najmłodszych pacjentów z potencjalnymi zabiegami przeprowadzanymi w fotelu dentystycznym. Rodzice powinni pamiętać o tym, by możliwie najwcześniej zabierać dziecko do dentysty na takie zapoznawcze wizyty. Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą powinno mieć miejsce pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia. Stomatolog przeprowadzi przegląd jamy ustnej i oceni stan uzębienia. Im wcześniej dziecko odwiedzi dentystę po raz pierwszy, tym lepiej będzie można zapobiegać rozwojowi chorób przyzębia, a także próchnicy.

Lakowanie
Lakowanie jest jednym z podstawowych zabiegów przeprowadzanych wśród najmłodszych pacjentów stomatologicznych. Może być wykonywane zarówno w przypadku zębów mlecznych, jak i stałych. Zabieg polega na nałożeniu na zęby – oczyszczone uprzednio specjalną szczoteczką – laku, czyli preparatu, którego właściwości umożliwiają zabezpieczenie i ochronę zębów przed rozwojem zmian próchniczych w miarę wzrastania dziecka. Zabieg lakowania może być przeprowadzany także u osób dorosłych, jednak ze względu na jego typowo profilaktyczny charakter stał się nieodzownym elementem dbania o uzębienie dzieci, które często zapominają o systematycznym czyszczeniu zębów lub robią to niedokładnie. Lakowanie również stanowi element ochrony przed próchnicą.

Fluoryzacja
Fluoryzacją nazywany jest zabieg nałożenia preparatu złożonego ze związków fluoru na dokładnie oczyszczone zęby pacjenta. Fluor zwykle aplikowany jest przy użyciu pędzelka, który umożliwia dokładne rozprowadzenie produktu i pokrycie nim wszystkich newralgicznych powierzchni, w których może potencjalnie rozwinąć się próchnica. Zabieg musi być przeprowadzany wyłącznie na zdrowych zębach pozbawionych kamienia i osadów, nie częściej niż raz na pół roku. Mimo dostępności specjalistycznych preparatów warto powierzyć się w przypadku fluoryzacji w ręce specjalisty, ponieważ niewłaściwe oszacowanie grubości nakładanej warstwy fluoru może skutkować negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia uzębienia.

Jeśli wizyta w naszych gabinetach stomatologicznych jest pierwszym kontaktem dziecka z dentystą, w takim przypadku odpowiednio się do niej przygotowujemy. Staramy się oswoić małego pacjenta z gabinetem, jego narzędziami i personelem. Zależy nam na wytworzeniu atmosfery zaufania między dzieckiem a dentystą, aby w przyszłości mały pacjent pojawiał się u stomatologa bez obaw i strachu.